Beyçelik GESTAMP AŞ. seçimini yaptı.

Beyçelik Gestamp A.Ş. operatörlük eğitimleri için Türkan Polat Eğitim Kurumları ile protokol imzaladı.... devamını oku

Sütaş'ın da tercihi Türkan Polat Sürücü Kursları oldu.

... devamını oku

Dev Protokol

Türkan Polat Sürücü Kursları ve Borusan Mannesmann arasında eğitim protokolü... devamını oku

Monoküler (Tek gözü gören ) kişiler için ehliyetTek Gözü Gören ( Monoküler ) kişiler için sürücü belgesi

 

Monoküler kavramı ; sadece tek gözü gören veya tek gözü olmayan (protez) kişiler içinkullanılır. 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre moneküler kişilerde sürücü belgesi (ehliyet ) sahibi olabilmektedir.
 
Fakat ; ( monoküler ) tek gözü gören kişiler sadece ; A1 , A2 , B ve F sınıfı ehliyet , sürücü belgesi alabilirler ve hiçbir şekilde ticari taşıt kullanamazlar ve sürücü belgelerine de mutlaka monoküler ifadesi yazılır.
 
Monoküler sürücü belgesi , monoküler ehliyeti almak için gerekli şartlar ;
 
  • A1 – A2 – ve F sınıfı moneküler ehliyet için 17 , B sınıfı monoküler ehliyet için 18 yaşını doldurmuş olmak ,
  • en az ilköğretim (ilkokul – ikinci kademe okuryazarlık belgesi ) mezunu olmak ,
  • sağlık kurumlarından monoküler ifadesinin yazılı olduğu ve hangi sınıf sürücü belgesi almak istiyorsa o sınıfın yazdığı sürücü olabilir raporu alabiliyor olmak ,
  • sürücü belgesi alabilmek için gerekli sabıka kaydına sahip olmak ,
 
     Söz konusu şartları yerine getirebilen adaylar Trafik ve Çevre Bilgisi , İlkyardım , Motor ve Araç Tekniği derslerini kapsayan merkezi sistem yazılı sınavda başarılı olurlarsa , Türkan Polat Sürücü Kurslarına ait otomobillerden biriyle yapılacak uygulama sınavına girmeye hak kazanırlar.
     Uygulama sınavında da başarılı olan adaylara Türkan Polat Sürücü Kursutarafından hangi sınıfı için başvurmuşlarsa , o sınıf sürücü sertifikası düzenlenir ve adaylar bu sertifika ile trafik tescil şube ve bürolarına başvurup ehliyetlerini çıkartırlar.
 
     Yani pratikte monoküler ehliyet alacak kişilere , normal sürücü belgesi alacak kişilerden farklı bir eğitim programı veya sınav değerlendirme yöntemi uygulanmaz. Monoküler ehliyetle , normal ehliyetler arasındaki farklar, ehliyeti alındıktan sonra başlar ;
 
  • Monoküler ehliyet sahibi olanlar , gece araç kullanamazlar(gün doğumundan 1 (bir ) saat öncesi ve gün batımından 1 (bir ) saat sonrası , arasındaki aydınlıkta araç kullanabilirler)

 

  • Kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine monoküler olduklarını belirten işaretlerin yapıştırılması zorunludur.

 

  • Monoküler ehliyet sahipleri kullanacakları araçların azami hız sınırları ; yerleşim yerleri için 50 km/s ,yerleşim yerleri dışında ise kullandıkları aracın hız sınırı normalde kaç ise ondan 10 km/s daha az olmalıdır.