İşitme cihazı kullananlar ehliyet alabir mi?

İşitme cihazı kullananlar sadece B sınıfı ehliyet alabilirler ve hiçbir şekilde ticari taşıt kullanamazlar.. Aldıkları ehliyetin üstünde , kullanılan cihaz ve protezler kısmında işitme cihazı ibaresi yazılır.

İşitme cihazı olupta B sınıfı ehliyet almak isteyenler için gerekli şartlar ;

18 yaşını doldurmuş olmak ,
en az ilköğretim ( ilkokul – ikinci kademe okuryazarlık belgesi ) mezunu olmak ,
sağlık kurumlarından B sınıf sürücü olabilir raporu alabiliyor olmak ,
sürücü belgesi alabilmek için gerekli sabıka kaydına sahip olmak ,
Söz konusu şartları yerine getirebilen adaylar Trafik ve Çevre Bilgisi , İlkyardım , Motor ve Araç Tekniği derslerini kapsayan merkezi sistem yazılı sınavda başarılı olurlarsa , Türkan Polat Sürücü Kurslarınaait otomobillerden biriyle yapılacak uygulama sınavına girmeye hak kazanırlar.
Uygulama sınavında da başarılı olan adaylara Türkan Polat Sürücü Kursutarafından hangi sınıfı için başvurmuşlarsa , o sınıf sürücü sertifikası düzenlenir ve adaylar bu sertifika ile trafik tescil şube ve bürolarına başvurup ehliyetlerini çıkartırlar.

Tamamen işitme ve konuşma engellisi olanlar, sadece otomobil kullanmalarına yönelik olarak H sınıfı ehliyet alabilirler ve hiçbir şekilde ticari taşıt kullanamazlar. Kullandıkları araçların arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler konulur.